Czy w Olecku były czarownice? Spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku “Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Danutą Bogdan pt. “Czy w Olecku były czarownice? Z problematyki procesów o czary na obszarze Prus Książęcych w XVI-XVII wieku”.

 

Od XIV do połowy XVIII wieku w Europie trwały polowania na czarownice. Oskarżano, najczęściej kobiety, o sprowadzanie chorób, niszczenie plonów, czynienie czarów itp. Pojmaną czarownicę często skazywano na śmierć.

 

W Prusach Książęcych także miały miejsca takie przypadki. Płonęły stosy. Czy i w mieście nad Legą były czarownice? Kto i za co je osądzał?

 

Danuta Bogdan, współautorka Dziejów Olecka, jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzowała się u profesora Janusza Małłka dysertacją pt. “Sejmik warmiński w XVI/XVII wieku”. Jest autorką wielu artykułów źródłowych poświęconych dziejom Warmii i Prus Książęcych w okresie od XVI do XVIII wieku. W swoich najnowszych badaniach Danuta Bogdan zajęła się procesami o czary w epoce nowożytnej na terenie Prus Książęcych.

 

5 czerwca, godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 22, II piętro

 

Komentarze
Więcej w czarownice, Danuta Bogdan, Historia, historia Mazur, kontrreformacja, Olecka Izba Historyczna, Olecko
Nieszczęśliwy wypadek i nietrzeźwi kierowcy. Kronika policyjna

Komunikaty KPP w Olecku   Olecko: Wypadek i trzech nietrzeźwych kierujących. W miniony weekend na terenie powiatu oleckiego doszło do...

Zamknij