Festiwal Zdrowia w mazurskim uzdrowisku. Relacja

Relacja nadesłana:

Prawie dwa tysiące gołdapian i turystów przyciągnął w sobotę, 30 września, na Promenadę Zdrojową, Festiwal Zdrowia,  interdyscyplinarna, transgraniczna impreza promującej zdrowy styl życia.

Wydarzenie rozpoczęła się o poranku Biegiem Zdrojowym i warsztatami ruchowymi. Chwilę później ruszył rajd rowerowy do pozycji obronnej w Lesie Kumiecie. Uczestniczyli w nim członkowie i sympatycy klubu Rowerowa Gołdap oraz liczni goście z Litwy. Festiwal się zakończył późnym wieczorem, gdy na scenie publikę rozgrzewały pogodne rytmy reggae
i grupa Vavamuffin.

– Gołdap konsekwentnie podążą ścieżką rozwoju nakierowaną na działalność uzdrowiskową
– zapewniał Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto. – Wykorzystujemy najczystsze w Polsce powietrze, wody solankowe i zasoby borowiny oraz niesamowitą energię naszych mieszkańców.  Obok tężni i nie tylko powstają kolejne obiekty, uruchamiamy kolejne inwestycje, organizujemy też liczne imprezy kulturalne i sportowe nastawione na promocje zdrowia. Dzisiejsza, wspaniała impreza pod nazwą Festiwal Zdrowia jest elementem szerszego  projektu, w ramach którego przy Promenadzie Zdrojowej zbudujemy m. in. plac zabaw i pole do mini-golfa. Cieszy mnie pozytywna energia i dobra współpraca transgraniczna, pozwalającą na sięganie po dodatkowe pieniądze.

 

 

Bieg Zdrojowy przyciągnął kilkuset biegaczy w różnym wieku. W rywalizacji Open na dystansie 10 km tryumfowali  Paulina Słomczyńska i Mieczysław Ćwikowski. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal, dyplom oraz pyszną zapiekankę. Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zumby, yogi i capoeiry, w szczególności te odbywające się na głównej scenie festiwalu. Świetnie wypadły prozdrowotne prezentacje gołdapskich szkół. W Pijali Zdrojowej odbyły się wykłady i warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, estetyki podawania potraw, zdrowej żywności, muzykoterapii oraz profilaktyki wad postawy. Największym wzięciem cieszyły się dietetyczne babeczki i ciasta oraz poświęcone technikom automotywacji spotkanie ze znaną z telewizji  Odetą Moro.

 

 

Obok sceny swoje wyroby, na specjalnie przygotowanych stoiskach, prezentowali lokalni twórcy i wytwórcy. Można było tam nabyć litewski kapcie, chleby litewski, gołdapskie
i żytkiejmskie, sery z Wiżajn, ekologiczną biżuterię, sękacze a nawet uspakajające obrazy.
W namiotach Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich odbywał się EkoFitnik obejmujący prelekcje, warsztaty, konkursy i zabawy dla najmłodszych. W jednym z konkursów wiedzy ekologicznej można było wygrać rower. Trafił on do siedmioletniej Hani.

Występom, konkursom, warsztatom towarzyszyła piękna pogoda. Dopiero zmrok przyniósł pewne ochłodzenie jednakże wtedy na scenę wkroczyła grupa Vavamuffin. Gorące rytmy reggae porwały najwytrwalszych uczestników Festiwalu Zdrowia do pląsów i tańca. Wcześniej scena należała do gołdapskiego zespołu Klezmer.

 

 

Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez partnerskie miasta  Gołdap
i Sakiai dla projektu Parki przyjaźni 2 w ramach Programu Współpracy INTERREG  V-A Litwa-Polska.

 

 

Komentarze
Więcej w Festiwal Zdrowia, Gołdap, kultura, Rozrywka
II Seniorada i jubileusz “Oleckiego Echa”

Regionalny Ośrodek Kultury "Mazury Garbate" w Olecku oraz obchodzący jubileusz 20 - lecia działalności zespół "Oleckie Echo" zaprasza na II SENIORIADĘ,...

Zamknij