Jesienne “Future Shorts” w Olecku

Regionalny Ośrodek Kultury “Mazury Garbate” w Olecku po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskich przeglądach filmów krótkometrażowych. W najbliższą sobotę zobaczymy jesienny program Future Shorts.


To siedem filmów wyprodukowanych w dziewięciu krajach świata, które łącznie zdobyły ponad osiemdziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Jednemu z tych filmów przypadnie wkrótce kolejny laur, przyznany głosami publiczności Future Shorts z ponad 90 krajów – nagroda Future Shorts Audience Award. Tradycyjnie już założeniem organizatorów Festiwalu jest możliwie największe utrudnienie wyboru globalnej publiczności, poprzez wyselekcjonowany z najciekawszych światowych produkcji program: zróżnicowany w warstwach gatunkowych i tematycznych, ale wyrównany względem jakości artystycznej. W zestawie Future Shorts Autumn Season 2013 tym razem znajdziemy tylko jedną – za to wyjątkową – animację, zaś reszta programu po równo dzieli się na filmy dokumentalne i fabularne. W trakcie 94 minut odwiedzimy m.in. Indie, Rumunię, Brazylię czy Kanadę, a nawet pewien filcowy las. Podczas tej wyprawy przeżyjemy skrajne emocje, spotkamy się z zaskakującymi narracjami i niecodziennymi obrazami. Tak dużo naraz wydarzyć może się tylko w krótkim kinie. Zapraszamy do obcowania z najlepszym.


“Future Shorts”, 23 listopada 2013 r, godz. 19:00, sala kina “Mazur”, wstęp 10 zł


Program:


“AMAR”, Andrew Hinton / Indie 2011 / 9 min / film dokumentalny

Główny bohater – Amar, to czternastoletni chłopiec, szkolny prymus. W przyszłości chce być profesjonalnym zawodnikiem krykieta, ale na co dzień musi zarabiać na utrzymanie rodziny, pracując przez 6 i pół dnia w tygodniu, a jednocześnie uczęszczając do szkoły popołudniami.


“COLOR FILM” Meghan OHara / USA 2008 / 7 min / film dokumentalny

Dokument eksperymentalny analizujący przepaść pomiędzy językiem a percepcją. Podejmuje zagadnienia z dziedziny psychologii kognitywnej, lingwistyki, etymologii i kwestii związanych z komercyjnym zastosowaniem barw, przez co pozwala głębiej spojrzeć na znaczenie koloru w naszym życiu codziennym.


“SILENT RIVER” Anca Miruna Lazarescu / Niemcy – Rumunia 2011 / 30 min film fabularny

Rumunia, rok 1988: Gregor i Vali chcą opuścić kraj. Potrzebują siebie nawzajem, ale nie do końca sobie ufają. Pewnej nocy wcześniejsze podejrzenia Gregora potwierdzają się. Wtedy pozostaje już tylko nadzieja.


“WHATEVEREST” Kristoffer Borgli / Norwegia – Dania 2012 / 15’ film dokumentalny

Whateverest jest filmem dokumentalnym o niezwykłej inspiracji skrywającej się za produkcją muzyczną Todda Terje, zatytułowaną Inspector Norse. Inspektor Norse to pseudonim funkcjonujący w przestrzeni wirtualnej, pod którym kryje się postać Mariusa Solema Johansesna – niespełnionego muzyka z małego miasteczka, zajmującego się produkcją video dla You Tube: filmów tanecznych oraz materiałów instruktażowych dotyczących używek.


“A DISTRACAO DE IVAN” Cavi Borges, Gustavo Melo / Brazylia 2009 / 17 min / dramat

Film przedstawia historię jedenastoletniego chłopca. Ivan mieszka na obrzeżach Rio de Janeiro razem z babcią. Codzienne podstępy, których doświadcza, i sprzeczki z rówieśnikami, budują jego dojrzałość.


“BONEFEATHER” Nathan Gilliss, Callum Paterson / Kanada 2009 / 5 min / animacja

Akcja rozgrywa się w filcowo-sztruksowym lesie, gdzie Bonefeather i jego kompan o perłowych oczach, zakłócają spokój poranka swoją smutną godową pieśnią. Śpiew ustaje w chwili, gdy na horyzoncie pojawia się osobnik płci przeciwnej. Pomimo usilnych tanecznych starań, nie udaje im się zaimponować samicy.


“VOYAGE D’AFFAIRES” Sean Ellis / Francja 2008 / 11 min / komedia

Jean Paul Clement przebywa na tygodniowym wyjeździe biznesowym. Po zameldowaniu się w hotelu Dolphine, zauważa wiadomość w telefonie komórkowym, która wzmaga nie lada rozterkę.

Komentarze
Więcej w film, Filmy krótkometrażowe, Future Shorts, Kino Mazur, kultura, Olecko
Kuchnia i łazienka – aranżacje. Kolejne spotkanie z cyklu “Sztuka dekoracji wnętrz”

23 listopada po raz kolejny zastanawiać się będziemy nad istotą pięknego wnętrza. Tym razem na części pierwsze rozbierzemy proces urządzania...

Zamknij