Józef Romasz gościem “Spotkań Filmowych Suwalszczyzna”

W najbliższy piątek 27 września 2013 r. o godz. 18.00 w Suwałkach odbędzie się spotkanie z Józefem Romaszem połączone z projekcją trzech filmów tego w Olecku urodzonego i z naszym miastem związanego filmowca. W programie rozmowa z autorem i pokazy jego filmów: “Kindziukas, kartacze, kiszka – tradycje kulinarne Suwalszczyzny”, “Jubileuszowy walc”, “Człowiek, który nie znał wielkiego świata”.

 

Józef Romasz to urodzony w 1958 roku w Olecku operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych oraz wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2001 dostał Nagrodę II stopnia Prezydenta Miasta Suwałki w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kultury Suwalszczyzny oraz upowszechniania jej tradycji, historii i dorobku. Honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, Pieśni i Tańca Suwalszczyzny.

Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej. Współpracował z wieloma instytucjami filmowo-telewizyjnymi, m.in.: WFFiD,    Filmcontract,  PleographTV,  BBC – Londyn,  Magic Path – Helsinki,  TVP SA,  Studio Filmowe Kalejdoskop, Pandora Film – Kolonia,  Kazach Film – Kazachstan  i in.

 

FILMY

“Jubileuszowy walc” – film dokumentalny z 2000 roku, czas trwania: 30 minut

 

W 50-letniej historii istnienia amatorskiego Zespołu Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna” grało i śpiewało prawie 1000 osób. Największe sukcesy święcili w latach 50. Głośno było o nich w polskiej prasie, koncertowali w kraju i za granicą, uczestniczyli w prestiżowych festiwalach i przeglądach. Zrodzona z potrzeby serc i czasu Suwalszczyzna w warunkach, gdy nie było telewizora, a radio należało do luksusu, dawała ludziom radość i rozrywkę, a tego bardzo potrzebowali po ciężkich doświadczeniach wojny i okupacji. W pierwszej dekadzie swego istnienia formacja dynamicznie rozwijała się, z grupy 30-50 młodych entuzjastów urosła do 90, a nawet 140. W pierwszej połowie lat 60. zupełnie niespodziewanie zespół przestał istnieć.

Dopiero w 1979 roku postanowiono reaktywować Suwalszczyznę. Odbyła się rekrutacja, ale mało kto wierzył, że nowa kadra zdoła dorównać profesjonalizmem i popularnością poprzedniemu składowi. Nie brakowało zapału, ale piętrzyły się różne trudności. Zespół rzeczywiście nie zdołał odzyskać pierwotnego blasku, był znacznie mniej liczny, rzadziej występował, zdołał jednak przetrwać i choć z przerwami, działa do dziś. Z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Suwalszczyzny odbyło się okolicznościowe spotkanie wszystkich pokoleń tworzących zespół. To, co od lat urzeka w Suwalszczyźnie, to autentyczna radość ze śpiewania i tańczenia, wspólne cieszenie się i pielęgnowanie tradycji swojego regionu. Zespół był i jest ostoją kultury i perełką suwalskiego folkloru.


Człowiek, który nie zaznał wielkiego świata – film z 2000 roku, czas trwania: 30 minut

Opowieść o Tymoteuszu Muśce, zwanym suwalskim Nikiforem, mieszkańcu Domu Opieki Społecznej “Kalina” w Suwałkach . Urodził się 7.02.1917 r. w Monastyrsku, zmarł 10.08.1985 w Węgorzewie. Dorosłe życie spędził w Suwałkach.


W swoich pracach zawarł wspomnienia z rodzinnej wsi, jej tradycje, obrzędy, codzienne życie. Modelami jego rysunków byli też pensjonariusze DPS: schorowani, niechciani, przykuci do wózków, samotni, chorzy psychicznie… W ten sposób powstały prace z dużym ładunkiem ekspresji.


“Kindziukas,  kartacze, kiszka –  tradycje kulinarne suwalszczyzny”

O tradycjach kulinarnych Suwalszczyzny opowiadają regionoznawcy, restauratorzy i kucharze.


“Spotkania filmowe Suwalszczyzna”, 27.09, godz. 18:00. Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5. Wstęp wolny


 

Komentarze
Więcej w film, Film dokumentalny, Józef Romasz, Olecko, SOK, Suwałki
Warsztaty dekoracji stołów. Wciąż można dokonywać wpłaty

Dekoracji wnętrz ciąg dalszy Wciąż możecie dokonywać wpłat! Koszt zajęć to 20 zł.   W maju po raz pierwszy w...

Zamknij