Krótkie historie – Souvenir de Bretagne

Souvenir de Bretagne

 

Małe, bretońskie miasteczko. W albumie ze starymi fotografiami odnajduję hotel, w którym spędzam kilka nocy. Dziś Hotel Neptuna, wcześniej Hotel de l’Univers czyli Hotel Wszechświata w najprostszym tłumaczeniu, co trochę zmienia postać rzeczy, a na fotografii ówczesny jego właściciel dumnie stoi przed wejściem od głównej ulicy. I dom, który podziwiam stojąc na plaży. Dom położony na skałach, wydaje się być niedostępny, a cała jego historia jest w albumie na wyciągnięcie ręki. Ot, Villa Joanny d’Arc, widok na morze, 200 metrów od plaży, Pension de Famille Le Brun, brzmi zachęcająca reklama.

 

Przypływy i odpływy, statki, stateczki i kutry, dziś raczej jachty morskie drzemiące w małym porcie do otwarcia sezonu. Przegrzebki, solone masło, chleb, wino i piękny, ograniczony jedynie horyzontem widok. Dobre chwile i te związane z tragicznym losem zaginionych na morzu. Przede mną kilka książek do przeczytania, a nowa właścicielka hotelu pochodzi z Hiszpanii. Spędzała kiedyś wakacje w Bretanii i tak już została, więc wdaję się z nią w rozmowę. Miłe jest to, że tutaj upływ czasu odczuwa się zupełnie inaczej.

 

Mijają chwilę, sięgam po książki. “Najczarniejsza noc ma w sobie przejrzystość poranka” – kilka słów, grafika, i w tle bretońska poetka, która zmaga się z chorobą. W następnej książce ktoś monochromatycznie i trójwymiarowo szuka swoich zapomnianych korzeni na Mazurach wyprawiając się z Paryża do kilku mazurskich miasteczek. Kraina Tysiąca Jezior przedstawiona w różnych odcieniach poetyckiej szarości jest opisem rodzącego się zauroczenia. Zapewne, można nas przedstawić na wiele sposobów, wiele historii w nas drzemie, połączonych z różnymi światami. Każdego dnia spotykam kogoś, słyszę ciekawe opowieści o moim małym miasteczku. Souvenir d’Olecko – Wspomnienia z Olecka – to brzmi równie dobrze. I tu są domy pełne historii i ludzie pełni wspomnień.


EK

 

“Krótkie historie” – nowy cykl iOlecko. Cykl, w którym zgodnie z tytułem będą publikowane krótkie opowieści nie tylko o naszym mieście. Do rozważania, dyskusji, polemiki. Wszelkie opinie mile widziane.

Komentarze
Więcej w Bretania, Francja, Historia, Krótkie historie, kultura, Olecko
Sztama 2015. Pierwsze szczegóły programu

XXVI Spotkania ze Sztuka - Sztama 2015 odbędą się jak zawsze w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" w Olecku. W dniach...

Zamknij