Nagroda Kościelskich 2011

Znamy już laureata tegorocznej nagrody im. Kościelskich. Został nim Andrzej Franaszek autor monumentalnej książki „Miłosz. Biografia.”

 

W uzasadnieniu jury napisało:

 

“Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza”.

 

Autorowi, który na co dzień jest dziennikarzem działu kultury „Tygodnika Powszechnego” gratulujemy. Zainteresowanych zachęcamy do lektury, gdyż to pierwsze i jedyne tak obszerne opracowanie życiorysu Czesława Miłosza – tytana polskiej literatury XX weku. Dość powiedzieć, że dzieło liczy przeszło 1000 stron i powstawało przez 10 lat. Tyle bowiem czasu zajęło Franaszkowi zebranie materiałów, przeprowadzenie rozmów i poszukiwania nieznanych śladów. Powstała na pewno książka rzetelna, ważna, przez niektórych uznana za kontrowersyjną, ale kontrowersje na temat dzieła zazwyczaj przebiegały wedle politycznego podziału. Dlatego najlepiej się nimi nie sugerować i wyrobić sobie własne zdanie. Książka dostępna jest w księgarniach na terenie Olecka.

 

Więcej na temat nagrody na stronie http://www.koscielscy.pl/

 

Komentarze
Więcej w Andrzej Franaszek, Czesław Miłosz, Książki, kultura, Nagroda Kościelskich, nagrody, sztuka
Kim jestem? Czyli “Incepcja” Christophera Nolana

W ostatni weekend wakacji mogliśmy obejrzeć na Placu Wolności głośne dzieło Christophera Nolana pt. „Incepcja". Pomysł znakomity, bo film legendarny,...

Zamknij