Olecko na niechlubnej liście miast tracących funkcje społeczno – gospodarcze
Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowali specjalny raport dotyczący 255 średnich miast. W tejże kategorii zebrano miejscowości, które nie były stolicami województw i które miały powyżej 20 tys. mieszkańców i miasta powiatowe powyżej 15 tys. mieszkańców. Jak wyjaśnił prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, w badaniach zastosowano kilkanaście wskaźników i kilka metod, które pozwoliły stworzyć listę średnich miast, które tracą funkcje społeczno – gospodarcze. Ostatecznie na liście znalazło się aż 122 miasta.
Według naukowców PAN problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.
Powiedzmy to jasno, to jest lista miast, którym grozi zapaść. Na jej czele znajduje się Prudnik (woj. opolskie), na drugim miejscu Hajnówka (podlaskie), a podium zamykają Bartoszyce (woj. warmińsko – mazurskie). Na liście w trzeciej kategorii (utrata funkcji, mocno niekorzystna sytuacja gospodarczo – społeczna) znalazło się Olecko. Na niezłym 67 miejscu. Czyli w zasadzie w połowie stawki. Wyżej od Olecka (a im wyżej tym gorzej) znalazło się Grajewo (58 miejsce), Giżycko (60), Szczytno (26) czy Kętrzyn (4 miejsce!). Co ciekawe wyżej od Olecka znalazły się też takie miasta jak Zakopane, Łomża, Augustów czy Radom. Nieznacznie niżej bo na 72 miejscu znalazł się Ełk, a także Bytom, czy tak reklamowany jako świetnie zarządzany Słupsk. Co ciekawe nie liście nie ma takich miast jak Gołdap, Suwałki.
Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, na wsparcie dla średnich miast. A 122 miasta tracące swoje funkcje społeczno – gospodarcze mogą liczyć na nieco większe wsparcie.