Policja przypomina: “Dzielnicowi Bliżej Nas”

Komunikat KPP w Olecku:

 

Dzielnicowi – policjanci „pierwszego kontaktu” i pierwsze ogniwo w komunikacji Policji ze społeczeństwem

 

W czerwcu 2016 r. ruszył program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Zakłada on wzmocnienie roli dzielnicowego i wyjście policjantów zza biurek, a także zwiększenie liczby dzielnicowych.

Ideą tego programu jest to, aby Policja była bliżej obywatela, by miała lepsze rozeznanie na temat zagrożeń. Według programu dzielnicowy musi być osobą znaną mieszkańcom i dobrze postrzeganą. Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych, które kładą nacisk na kształcenie takich umiejętności jak komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres.

Dzielnicowi stanowią istotne ogniwo, nie tylko służby prewencyjnej, ale Policji jako takiej. Realizowane przez nich zadania są niezwykle ważkie z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli. W znacznym stopniu to dzielnicowi kreują w społeczeństwie wizerunek Policji, będąc policjantami „pierwszego kontaktu”, a co za tym idzie przyczyniają się do tego, że działania Policji są bardzo wysoko oceniane w rankingu najlepiej ocenianych instytucji, a sama Policja cieszy się ogromnym społecznym zaufaniem, zaufaniem – które jest niezbędne dla jej funkcjonowania.

W codziennej służbie oleccy dzielnicowi odwiedzają podległe im dzielnice. Rozmawiają z mieszkańcami, przestrzegają przed zagrożeniami, starają się wysłuchać nurtujących ich problemów i udzielić porad.

Uczestniczą również w spotkaniach z dziećmi na terenach szkół i przedszkoli, gdzie w trosce o bezpieczeństwo przekazują swoją wiedzę najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu. Uczą i przypominają o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o tym jak zachować się w przypadku napotkania nieznajomej osoby dorosłej.

Dzielnicowych można spotkać nie tylko na terenach szkół. Są oni obecni także na wielu spotkaniach z mieszkańcami dotyczących naszego wspólnego bezpieczeństwa.   Rozmawiają z rodzicami dzieci, pracownikami ośrodków pomocy społecznej, a także seniorami.

Na terenie działania oleckiej komendy służbę pełni 7 dzielnicowych. W celu ułatwienia kontaktu ze społeczeństwem każdy dzielnicowy posiada telefon służbowy oraz  skrzynkę e-mailową.

Ponadto oleccy policjanci przypominają, że we wrześniu została uruchomiona aplikacja mobilna „ Moja Komenda”. Umożliwia ona wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże w której jednostce on pracuje.  Dzielnicowych możemy wyszukać również po ich imieniu i nazwisku. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów.

Po raz kolejny także chcemy przypomnieć mieszkańcom naszego powiatu, iż od września 2016 r. funkcjonuje „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.

To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można poinformować o najbardziej dokuczliwych sprawach. Pierwsze zgłoszenia w regionie dotyczyło gromadzenia się małoletnich oraz nieprawidłowego parkowania.

Każdy obywatel ma możliwość skorzystania z tej mapy i poinformowania Policji o nurtującym go problemie mającym wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa. Wystarczy tylko wejść na stronę Komendy Powiatowej Policji w Olecku i kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdujący się po prawej stronie.  Dalsza obsługa jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi.

Później trzeba dokładnie wybrać miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa. Potem jeszcze tylko wybranie odpowiedniej kategorii zgłoszenia, np.: akty wandalizmu, grupowanie się młodzieży, czy wiele innych możliwości do wyboru. Na zakończenie należy zaznaczyć datę i godzinę zdarzenia, które ułatwi funkcjonariuszom monitorowanie zjawiska.

Pamiętajmy, że takie zgłoszenie nie jest interwencją. W przypadku konieczności natychmiastowej pomocy ze strony Policji należy dzwonić pod numer telefonu 112 lub 997.

Każde zgłoszenie naniesione na mapę zagrożeń jest weryfikowane przez Policję. W przypadku potwierdzenia takiej informacji podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwego dla mieszkańców zjawiska.

Komentarze
Więcej w Dzielnicowi, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Olecko
Park Handlowy “Karuzela” w Olecku z poślizgiem. Nowy termin – wiosna 2018

Rok temu pisaliśmy (więcej TUTAJ)  o planowanej przy ulicy Gołdapskiej 31 inwestycji - Park Handlowy "Karuzela", który miał rozpocząć swoją działalność...

Zamknij