Rewolucja? Czy Sobczak zjednoczy opozycję i wywróci do góry nogami olecką scenę polityczną?

Dziś (22 grudnia 2017), o godzinie 11.00 rozpocznie się świąteczna sesja Rady Miejskiej i choć niewątpliwie nie zabraknie życzeń, opłatka i kolęd to raczej, przynajmniej na początku, nie upłynie ona w miłej świątecznej i przyjaznej atmosferze. Wręcz przeciwnie będzie to, być może, jedna z bardziej nerwowych sesji w tym roku. Zapewne także zgromadzi liczną publiczność  – stałych obserwatorów oleckiego życia politycznego – która bynajmniej nie przyjdzie, by wspólnie pośpiewać kolędy i połamać się opłatkiem, ale z niepokojem śledzić rozwój wydarzeń.

Będzie to bowiem sesja podczas, której może dojść do zmiany układu sił w oleckiej Radzie. Ale możliwych wariantów wydarzeń jest znacznie więcej. Mariusz Miłun, zastępca burmistrza, w świątecznym wywiadzie, który udzielił naszemu portalowi, zapewnia, że obóz Małej Ojczyzny Olecko jest gotowy na każdy wariant. Tylko czy aby na pewno.

Przypomnijmy. Podczas listopadowej sesji Karol Sobczak wystąpił z klubu Małej Ojczyzny Olecko i zapowiedział rezygnację z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej. Kilka dni później do Ratusza wpłynęło pismo potwierdzające decyzję Sobczaka. Teoretycznie klub radnych Małej Ojczyzny wciąż posiadał większość, ale tak jak przewidywaliśmy w tekście “Ryk lwa, czy pisk kota…” Karol Sobczak postanowił zbudować szeroką koalicję i ubiegać się ponownie o stanowisko Przewodniczącego, ale tym razem z rekomendacji opozycji. Od kilku dni trwały gorące negocjacje. Sobczak zapewnił swoich niedawnych przeciwników, że posiada niezbędne szable w obozie burmistrza, które w ostatecznym głosowaniu poprą jego kandydaturę. Rozmawiał więc z przedstawicielami opozycji i namawiał, by poparli jego osobę.

Jednakże w poniedziałek 18 grudnia klub radnych OKO podjął decyzję, że nie poprze Karola Sobczaka. To mocno skomplikowało zabiegi byłego Przewodniczącego. Radny Juchniewicz uzasadniając taką, a nie inną decyzję radnych OKO, wskazał jednakże inne możliwe warianty działań. Czy zostaną one zaakceptowane przez opozycję? Czy w trakcie obrad pojawią się nowe propozycje? Zobaczymy. Na razie wiadomo nieoficjalnie, że kandydatem Małej Ojczyzny Olecko jest Wojciech Rejterada.

Jednym z ostatnich punktów dzisiejszej sesji będzie też uchwalenie budżetu na 2018 rok.

Komentarze
Więcej w Karol Sobczak, Olecko, Przewodniczący Rady Miejskiej
“Miasto ma być przyjazne mieszkańcom”. Świąteczna rozmowa z Mariuszem Miłunem, zastępcą Burmistrza Olecka

(iOlecko) Zacznijmy od sprawy, która chyba najbardziej Pana „zbulwersowała” w tekście wiceBurmistrz czyli od Porozumienia Obywatelskiego “Szansa”. Proszę powiedzieć, jak...

Zamknij