Sezonowi truciciele. Maria Dzienisiewicz o powietrzu w Olecku i sezonie grzewczym

Sezonowi truciciele

Spalanie śmieci to problem, który niezmiennie powraca w naszym mieście. Rozpoczęcie sezonu grzewczego widać i czuć. Wszystko zależy od tego, co właściciele domów wrzucą do pieca czy kotła centralnego ogrzewania. Niestety, wielu wrzuca wszystko. Można stwierdzić, że sezon trucicieli się rozpoczął!

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów sprawują marszałkowie, starostowie lub szefowie gmin. Niech więc samorządy zajmą się sprawdzaniem i jeśli trzeba – karaniem. Można w ten sposób, ale najwłaściwsza jest samokontrola i odpowiedzialność każdego właściciela pieca.

Gdy nie ma straży miejskiej, do kontroli – czym kto pali – uprawnieni są funkcjonariusze policji. Na posesję mogą wejść od godziny 6.00 do 22.00, a w przypadku firm, kontrola może odbyć się o każdej porze dnia i nocy. Potwierdza to pracownik giżyckiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Policjanci mogą też pobrać próbki popiołu, żeby sprawdzić, co było spalane. Osoba sprawdzana ma obowiązek wpuścić policjantów. A jeżeli nie chce wpuścić, popełnia przestępstwo. Funkcjonariusze zgłaszają to w prokuraturze. Oczywiście są z tego tytułu dalsze konsekwencje.

Spalanie większych odpadów i spowodowanie zagrożenia środowiska to przestępstwo. Jeśli ktoś wrzuca do pieca butelki plastikowe, a nawet oponę, to wykroczenie i za to grozi mandat do 500 złotych. Wiele osób wciąż nie jest świadoma tego, że stare meble wiórowe, to nie jest opał. Drewna w takiej płycie jest bardzo mało. Są to głównie kleje, utwardzacze, lakiery, rozpuszczalniki, czyli bardzo toksyczne substancje.

W oleckiej gminie rozpoczęto dofinansowanie inwestycji związanych ze zmianą ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku, w tym na gazowe. Dotychczas wpłynęło do Urzędu 114 wniosków, z czego 47 inwestycji zostanie dofinansowane do 50 % wartości inwestycji lub maksymalnie do 4 tys. złotych. Mały krok ku  poprawie powietrza, którym oddychamy i Ty,
i ja.

Według wojewódzkiego zestawienia jakość powietrza w Olecku jest fatalna! A sezon trucia się rozpoczął…

Maria Dzienisiewicz

Ps. Mało kto wie, że paląc drewnem w kominku, bardziej zanieczyszczamy powietrze niż węglem w dobrym, ekologicznym piecu.

 

Komentarze
Więcej w ekologia, Olecko, powietrze
Wernisaż wystawy olecczanina, Kamila B. Janickiego w Galerii Prawdziwej Sztuki

Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” ma przyjemność zaprosić na pierwszy wernisaż olecczanina, Kamila B. Janickiego, który odbędzie się w piątek 15.09.2017...

Zamknij