Skąd się wzięli i kim byli przesiedleńcy “mazurscy”. Spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku “Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 27 marca (czwartek) o godzinie 17:00 na spotkanie pt. Przesiedlenia z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury (1944-1947), którego gościem będzie dr Marcin Wakar z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.


Po zakończeniu działań wojennych na terenie dawnych Prus Wschodnich na Mazurach powoli zaczęło rodzić się nowe życie. Obok ludności rodzimej pojawili się tam osadnicy, głównie z sąsiednich powiatów, przymusowi osadnicy przesiedlani w ramach akcji “Wisła” oraz repatrianci z Kresów Wschodnich. Ostatnią grupę tworzyli Polacy, którzy po zmianie granic Polski opuszczali swoje rodzinne strony. Kim byli? Ilu ich było? Skąd przyjeżdżali, z jakich wsi i miasteczek? Co ze sobą wieźli, dobytek i nadzieję, czy biedę i rozpacz? Dlaczego wybierali Mazury, w tym Olecko? Na wszystkie te pytania i inne odpowie dr Marcin Wakar, urodzony w Olsztynie w 1976 roku filozof kultury i polityki, pracownik naukowy OBN w Olsztynie, który zajmuje się m.in. problematyką mniejszości polskiej na Wschodzie, ruchem społeczno-kulturalnym na Warmii i Mazurach po roku 1945, filozofią i socjologią kultury i literaturą wschodniopruską.


Zapraszamy serdecznie

Komentarze
Więcej w Historia, historia Mazur, Marcin Wakar, Olecka Izba Historyczna, Olecko, przesiedleńcy, ROK
Delphia Yachts wprowadza trzy nowe modele “łódek”. Premiera na początku kwietnia w Warszawie

Olecka stocznia Delpia Yachts podczas targów "Wiatr i Woda", które odbędą się w dniach 3-6 kwietnia 2014 w Warszawie zaprezentuje...

Zamknij