W pobliżu plaży Szyjka może powstać “Centrum badawczo – rozwojowe hodowli trzody chlewnej” czyli ferma na ponad 20 tys. świnek

Firma Wesstron (ze stuprocentowym kapitałem polskim, co podkreśla z dumą na swojej stronie) z siedzibę w Augustowo (wieś w gminie Dobrcz, powiat bydgoski) specjalizująca się w produkcji mięsa planuje sporą inwestycję  na terenie naszej gminy. A dokładnie w Imionkach na działkach numer 178/7 i 178/8, które to działki zostały jakiś czas temu nabyte przez firmę Wesstron. Inwestycja ta nosi dumną nazwę “centrum badawczo – rozwojowego hodowli trzody chlewnej” . W skład owego centrum mają wedle planów wejść “budynki inwentarskie, wraz z niezbędną infrastrukturą, techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych”. Krótko mówiąc w dość niewielkiej odległości (ok. 1500 m) od LO i plaży szyjka ma powstać ferma świnek hodowanych dla przemysłu spożywczego. Mówi się o hodowli rzędu 21 tys. sztuk.

Inwestycja może oddziaływać na środowisko dlatego zanim firma Wesstron rozpocznie starania o pozwolenie na budowę wystąpiła o opinię do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku. Z informacji, które uzyskaliśmy w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska wynika, że na obecnym etapie inwestor został zobowiązany do uzupełnienia dokumentacji, ale jak podkreśla Przemysław Drozd jeśli Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wyda pozytywną opinię, to oleccy urzędnicy będą ją musieli uwzględnić. Potem spraw trafi do Wydziału Budownictwa Inwestycji i Planowania, ale jak zaznaczyła kierownik wydziału Alicja Szałkowska w przypadku tego typu inwestycji kluczowa jest decyzja Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska. Jeśli więc nie będzie rażących błędów w planach zabudowy przedstawionych oleckim urzędnikom to w najbliższym czasie w niewielkiej odległości od jeziora powstanie “centrum – badawczo rozwojowe” w którym pod czujnym okiem naukowców – badaczy rozwijać się będą szynki, polędwiczki i kiełbaski, które trafią później na polskie (ale chyba nie tylko) stoły.

Obwieszczenie burmistrza Olecka w tej sprawie zostało opublikowane… 22 grudnia 2016 roku. Wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z dokumentacją oraz złożyć uwagi i wnioski w dowolnej formie (ustnej, pisemnej, elektronicznej) w terminie od 23 grudnia 2016 r do… 13 stycznia 2017. Najwyraźniej więc sprawa jest już, przynajmniej dla zainteresowanych nieco nieświeża.

Komentarze
Więcej w Olecko, środowisko, Turystyka, Urząd Miasta i Gminy Olecko
XVI Halowe Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w lekkiej atletyce szkół podstawowych. Wyniki

Komunika MOSiR Olecko   XVI Halowe Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS  w lekkiej atletyce szkół podstawowych Termin i miejsce: 1.03.2017r., Hala...

Zamknij