Bliżej Europy, iTunes w Polsce

Nareszcie. Wybory, wyborami, ale wiadomość o rychłym uruchomieniu sklepu iTunes w Polsce wydaje się nam równie doniosła, co skład nowego parlamentu. Nie chodzi bowiem tylko o nową zabawkę dla miłośników muzyki, ale o to, w jakim miejscu cywilizacyjnie będziemy się znajdować za kilka lat.

Apple niechętnie widział swój sklep w Polsce. Choć działa on już od wielu lat w Stanach i „starej” Europie, to Polacy nie mogli korzystać ze wszystkich dostępnych w nim opcji. Na szczęście Komisja Europejska wymusiła na koncernie udostępnienie sklepów na terenie całej Unii (w tym Polski i 9 nowych krajach Unii) i już za kilka dni, będziemy mogli korzystać z oferty największego sklepu muzycznego na świecie. Ale Apple poprzez iTunes sprzedaje nie tylko muzykę. To wiele możliwości, które trudno na pierwszy rzut oka ogarnąć – filmy, aplikacje na iPhone, iPad, programy telewizyjne. Co ważne, dzięki sklepowi będziemy mogli także zakupić książki. W wersji elektronicznej. A fani muzyki, za zupełnie przyzwoite pieniądze nabędą swoje ulubione płyty, czy utwory. Od lat iTunes oferuje także wiele bonusów, dostępnych tylko na własnych stronach – koncerty, rzadkie nagrania. Bardzo często iTunes udostępnia wersje płyt, poszerzone o kilka dodatkowych utworów, których nie znajdziemy nabywając np. CD.

Każdy, kto obserwuje rynek nowych mediów, może się zżymać na marketingowe działania Apple, ale nie może odmówić mu, tego że to on upowszechnia najbardziej nowoczesne rozwiązania (najczęściej „wymyślone” przez inne firmy o mniejszej sile marketingowego przebicia). Obecność sklepu iTunes w Polsce to początek ważnych zmian i krok w dobrym kierunku. Już niedługo, bliżej niż się nam wydaje, internet będzie miejscem, gdzie kupimy muzykę, filmy, ulubione programy telewizyjne, książki online, zrobimy zakupy i wiele innych rzeczy, o których nam się nie śniło. Nasz komputer nie będzie miał stałego twardego dysku, skorzystamy z wynajętej przestrzeni na oddalonym setki kilometrów serwerze. Dzięki temu połączymy się z naszym dyskiem w dowolnym miejscu na świecie, z dowolnego komputera. Całe nasze życie, będzie przechowywane w niewielkiej komputerowej przestrzeni. Radio, prasa, telewizja zmienia swoje oblicze, zostaną zmuszone do „przeformatowania”. Skala tego procesu może okazać się szokująca. Już dziś Apple produkuje najnowsze MacBook Air bez stacji dysków (można dokupić opcjonalnie zewnętrzną stację), gdyż wychodzi z założenia, że wszystko dostępne jest już w sieci.

Dobrze, że w końcu iTunes będzie dostępny w Polsce. Tempo zmian w świecie nowoczesnych technologii jest ogromne. Jeszcze do niedawana większość z nas korzystała z Naszej Klasy, dziś życie bez Facebooka wydaje się niemożliwe. Nowoczesne państwo, aspirujące do tego, by odgrywać ważną rolę w Europie, musi na bieżąco śledzić zmiany i odpowiednio reagować. Choć Polska pozostaje mocno w tyle, za tym co się dzieje w świecie nowoczesnych technologii, to, czy się komuś to podoba, czy nie dokonujemy kolejnego kroku, który ma nas do tego świata przybliżyć. Otwarcie iTunes, choć z pozoru może wydawać się błahym faktem, jest w gruncie rzeczy intelektualnym otwarciem strefy Schengen.

Komentarze
Więcej w iTunes, Książki, Media, muzyka, Nowe technologie
Marketing festiwalowy

Pogoda, jak na razie zaskakuje. Choć w kalendarzu już jesień, to słonecznych dni nie brakuje. Z racji nowej pory roku...

Zamknij