Ciasno na “Sofie” i “Poruszeniu w teorii”? Oleccy artyści zaskoczą na “Sztamie”

Kto żyw na “Sztamę” – to już chyba wiecie. Pora jednak ujawnić kilka szczegółów dotyczących oleckich premier podczas zbliżającej się “Sztamy”. W programie imprezy znajdują się dwa ciekawe choć bardzo różne i odmienne stylistycznie przedstawienia. O jednym wiemy niemal wszystko i fragment możemy nawet zobaczyć. Drugie przedstawienie owiane jest głęboką tajemnicą, ale co nieco już wiemy.

 

IZABELA PIOTROWSKA – PORUSZENIE W TEORII

16 październik 2015 (piątek), godz.20.45, sala Teatru AGT

 

Izabela Piotrowskatancerka, performerka, freelancerka, instruktorka tańca, menedżer i animator kultury, przygotuje taneczny, solowy projekt zatytułowany “Poruszenie w teorii”. Izabela to także stypendystka Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie tańca za rok 2015. Od 2007 roku związana z Teatrem Tancerzy Ognia SAURION (www.saurion.pl). W latach 2004-2006 tancerka Sceny Adepta przy Tatrze AGT w Olecku, później grupy tanecznej FREEZE. Uczestniczka wielu projektów i warsztatów tanecznych, m.in. Dada Hub w Zatoce Sztuki w Sopocie (2015). Jej video “Between the rivers”, nakręcony we współpracy z Luką Ilinčič (Słowenia), zakwalifikował się w roku 2015 do oficjalnej selekcji festiwalu Tees Dance Film Fest w Middlesbrough (Wielka Brytania).

 

O swoim spektaklu Izabela pisze następująco:

 

Sytuacja artystyczna – czym jest, jeśli nie jedynie skutkiem ubocznym mojego codziennego gdybania o sobie? W świecie pełnym niedomówień powstaje teoria mojego niezdecydowania:

CO tańczyć ?/CO ja tańczę?

 

gotowa choreografia (ale nie wytańczona)

gotowa koncepcja (ale niewcielona)

gotowa muzyka (zagra w trakcie)

 

rodzi się dźwięk i przychodzi gotowość do działania. Teoretycznie – powinna przyjść. A więc sprawdzam siebie. Stawiam pierwszy krok, pełna lęku, czy potrafię chodzić, poruszać się wygodnie. Wyobrażam sobie, że nic nie muszę (wy)tańczyć, tylko pozwalam na zajście:

relacji On-muzyk Ona-tancerka, 

reakcji dźwięk – ruch – rytm – ruch.

I konfrontuję style – poruszam (naruszam) je i tańczę może siebie.

 

Po co to robię?

Bo mogę.

….teoretycznie…

 

Koncepcja i choreografia: Izabela Piotrowska

Muzyka: Michał Cieślukowski, Maciek Borecki

Opieka artystyczna: Anna Iwaniuk, Magdalena Grądzka

Spektakl zrealizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego woj. warmińsko-mazurskiego oraz Regionalnego Ośrodka Kultury “Mazury Garbate” w Olecku

 

Michał Cieślukowski – muzyk – samouk, perkusista i beatboxer. 

Maciek Borecki – muzyk, fotograf, operator filmowy

 

 

TEATR “6 I PóŁ” – SOFA

17 październik 2015 (sobota), godz. 19.00, sala AGT

 

Twórcy spektaklu – reż. Agnieszka Lewandowska oraz aktorzy (o których za chwilę) nie chcą zdradzić żadnych szczegółów. Zapowiadają tylko, że będzie to wielka niespodzianka i spore zaskoczenie. Cóż, wierzymy. Bo jak się okazuje “Sofa” to efekt pracy zbiorowej, w pełnym tego słowa znaczeniu. Próżno więc szukać tekstu sztuki. Istnieje on bowiem tylko w głowach występujących w przedstawieniu aktorów i w kilku wydrukowanych egzemplarzach, które zapewne przechowywane są na co dzień w sejfie. Okazuje się bowiem, że każdy aktor występująca w spektaklu, stworzył także dialogi dla swojej postaci.

Zapowiada się więc bardzo ekscytujące wydarzeni kulturalne i co tu kryć towarzyskie. Wiemy, że będzie śmiesznie, dowcipnie i farsowo. Sztuka zaś będzie opowiadać o uniwersalnych relacjach międzyludzkich. Skoro już wiemy, że autorami są grający w sztuce aktorzy warto ich wszystkich wymienić, bo obsada także zapowiada się z wielu, nie tylko towarzyskich względów interesująco – Krystyna Gulbierz, Alina Pawełko, Grażyna Dzienisiewicz, Maciej Juchniewicz, Daria Machnacz, Jakub Dziubiński, Marek Pacyński.


“Sofa” będzie debiutem reżyserskim Agnieszki Lewandowskiej, która wcześniej występowała jako aktora, a obecnie oprócz reżyserii prowadzi także zajęcia teatralne w Regionalnym Ośrodku Kultury. Trzymamy kciuki


Mamy tylko jedno pytanie. Czy wystarczy miejsc na widowni? Będzie z pewnością bardzo ciasno na tej “Sofie”.

 

Foto: Magda EmGie, źródło https://www.facebook.com/IzabelaPerForm

Komentarze
Więcej w Izabela Piotrowska, Olecko, Poruszenie w teorii, ROK, Sofa, Sztama, Sztama 2015, Taniec, Teatr
Reaktywacja piłki halowej w Olecku? Czemu nie

MOSiR Olecko chce wskrzesić piłkę halową w Olecku. Słusznie. Bo miejsce jest, a chętnych kiedyś także nie brakowało. Ktoś chętny?...

Zamknij