Największa wystawa numizmatyki Chin w dziejach Polski i Hetman dla Zdzisława Bereśniewicza

Jutro, 7 czerwca 2016 r. o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbędzie się wernisaż wystawy monet z prywatnej kolekcji olecczanina Zdzisława Bereśniewicza zatytułownej “Od płacideł po Juany. Podróż przez 4 tysiące lat mennictwa chińskiego”. Jak podkreślają organizatorzy i specjaliści w tej dziedzinie będzie to największa wystawa numizmatyki Chin w dziejach Polski.

 

Patronat nad wystawą objął Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian oraz Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i Burmistrz Olecka Wacław Olszewski. Swoją obecność na wernisażu zapowiedzieli goście z Polski i z zagranicy. 


Warto też poinformować, że zbiory Zdzisława Bereśniewicza zrobiły wrażenie nie tylko na polskich sinologach, ale także na kapitule Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin – Borkowskiego. Wśród tegorocznych laureatów nagrody przyznawanej “za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji i wspierania idei kolekcjonerstwa oraz ochronę pamiątek polskiej kultury narodowej w kraju i poza jego granicami” znalazł się Zdzisław Bereśniewicz, którego kolekcję niezwykłych monet będzie można podziwiać w Suwałkach do końca października 2016 roku.


Warto też przypomnieć, że część numizmatycznych eksponatów oleckiego kolekcjonera mogliśmy podziwiać w siedzibie Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych Zamek w 2011 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy  TUTAJ.

Komentarze
Więcej w Chiny, Honorowa Nagroda Hetmana Kolekcjonerów Polski, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Numizmatyka, Od płacideł po Juany. Podróż przez 4 tysiące, Olecko, sinologia, Suwałki
Sportowe wydarzenia weekendu i zapowiedzi imprez sportowych

Komunikaty sportowe MOSiR Olecko:   Otwarty Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Oleckiego Termin i miejsce: 05.06.2016 r. Korty MOSiR...

Zamknij