Prawdopodobnie już dziś prokuratura będzie wnioskować o areszt dla “recydywisty” Grzegorza K.

Prokurator okręgowy Jan Przybyłek przyznaje, że sprawa tragicznego wypadku w Jaśkach budzi już od rana ogromne zainteresowanie mediów. Do Olecka ciągną wozy transmisyjne telewizyjnych stacji, dziennikarze tabloidów. Temat pijanych kierowców jest ostatnio “modny” choć przecież absolutnie nie nowy. Nasze miasto trafi znów na czołówki gazet i do wszystkich serwisów informacyjnych. Szkoda, że po raz koleiny z powodu niezbyt przyjemnych wydarzeń. 

 

O 44-letnim Grzegorzu K. mieszkańcu gminy Pozezdrze po raz pierwszy “usłyszeliśmy” na początku stycznia 2014 r., gdy policja poinformowała o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy służby celnej pijanego kierowcy, u którego po badaniu alkomatem stwierdzono blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Grzegorza K. po wykonaniu czynności służbowych zwolniono do domu. Najwyraźniej jednak Grzegorz K. nie czuje się najlepiej w domu i na trzeźwo. Jazda “na bani” to dla niego nie pierwszyzna. Według prokuratora okręgowego Jana Przybyłka mężczyzna od listopada 2008 roku do sierpnia 2009 roku odbywał karę pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu, karę która została odwieszona. Wcześniej bowiem został on skazany przez sąd w Węgorzewie na 9 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 4 lata. Ponadto sąd zakazał mu prowadzenia pojazdów na okres 5 lat. Wszystko to działo się najprawdopodobniej na przełomie 2007 i 2008 roku.

 

W 2008 roku Grzegorz K. ponownie został  zatrzymany “na bani”, gdy jechał rowerem. Znów został skazany i prawdopodobnie to wydarzenie przyczyniło się do odwieszenia wcześniej zawieszonej kary. Prokurator okręgowy Jan Przybyłek zaznacza, że nie zna jeszcze wszystkich akt Grzegorza K., ale potwierdza, że mężczyzna miał także inne kłopoty z prawem, choć zdecydowanie związane z motoryzacją (np. użyczenie samochodu osobie, która nie miała uprawnień do jego prowadzenia i jechała na “podwójnym gazie”). Wygląda więc na to, że w świecie Grzegorza K. jazdę na trzeźwo uważa się za niehonorową i zbyt nudną.

 

Grzegorz K. obecnie przebywa w szpitalu, ale jego stan pozwala na przeprowadzenie wszelkich czynności wyjaśniających. Niewykluczone, że jeszcze dziś zostanie skierowany wniosek prokuratury o zastosowanie wobec niego tymczasowe aresztu. Sąd rozstrzygnie czy Grzegorz K. trafi za kratki czy zostanie zwolniony do domu. Jego sprawa będzie rozpatrywana przez Sąd Rejonowy w Olecku w tzw. warunkach recydywy co może mieć znaczący wpływ na wysokość wymierzonej kary.

 

Olecko, wypadek 14 styczeń 2014

 

Poniżej komunikat KPP w Olecku:

 

Olecko: Tragiczny wypadek. Śmierć poniósł 36 – letni mężczyzna.

 

Policjanci z prokuratorem wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego do którego doszło w Jaśkach koło Olecka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący bmw z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się z autobusem. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł pasażer samochodu osobowego.

 

Wczoraj około godz. 17:30 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym. Do zdarzenia doszło na trasie Olecko – Giżycko w okolicach miejscowości Jaśki. Natychmiast na miejsce skierowano policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że na prostym odcinku drogi kierujący bmw, z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się z prawidłowo jadącym autobusem. W autobusie relacji Olsztyn – Suwałki podróżowało 10 osób, nikomu nic się nie stało. Natomiast pasażer bmw 36- letni mieszkaniec powiatu giżyckiego w wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Kierowca osobówki 44- letni mieszkaniec powiatu węgorzewskiego, został przetransportowany do szpitala w Olecku. Na miejscu pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu. Wstępne badanie na alkomacie wykazało około 3,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci ustalili, że kierujący był już wcześniej kilkakrotnie karany za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

 

Zgodnie decyzją prokuratora po wyjściu ze szpitala mężczyzna zostanie zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej na przesłuchanie, gdzie najprawdopodobniej usłyszy zarzuty za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.


Kodeks karny za te przestępstwa przewiduje karę nawet 12 lat pozbawienia wolności.

 

W minionym roku oleccy policjanci na terenie powiatu zatrzymali łącznie  210 nietrzeźwych kierujących. Jest to o 33 osoby więcej niż w roku 2012.

 

Foto: KPP w Olecku i KP PSP w Olecku

Komentarze
Więcej w Olecko, Pijani kierowcy, Policja, Prokuratura
Śmiertelny wypadek na trasie Olecko – Giżycko. Grzegorz K. znów jechał po pijaku

Na trasie z Olecka do Giżycka, w okolicach Jasiek doszło do tragicznego wypadku. Kierujący samochodem BMW Grzegorz K. ("bohater" niedawnego...

Zamknij