Prezydent Bronisław Komorowski nagrodził Delphia Yachts

Komunikat prasowy:


Wśród laureatów tegorocznych Nagród Gospodarczych Prezydenta RP znalazła się firma Delphia Yachts Kot, rodzinne przedsiębiorstwo założone przez braci Piotra i Wojciecha Kotów z Olecka. Nagroda została przyznana w kategorii Obecność na Rynku Globalnym.

 

– Sukces gospodarczy jest efektem pracy tych, którzy podejmowali decyzję o wielkiej reformie, ale przede wszystkim tych, którzy zagospodarowywali wolność – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wręczenia nagród w Poznaniu.

 

Nagroda Gospodarcza to wyraz najwyższego uznania dla polskich firm, które przyczyniły się do rozwoju naszego kraju.

 

– Stawiamy na wzrost konkurencyjności gospodarki, z naszego punktu widzenia najważniejsze było określenie trzech inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego, bazując na mocnych stronach regionu – mówi marszałek Jacek Protas.  – Jedną z tych specjalizacji jest ekonomia wody, opierająca się o największe w Polsce zasoby wód powierzchniowych, wokół których rozwinęła się turystyka, a także na produkcji jachtów i usług związanych z tymi branżami.

 

Według danych Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polska to jeden z globalnych liderów w produkcji jachtów motorowych. W budowie łodzi do 10 metrów długości jesteśmy drugim po Stanach Zjednoczonych producentem na świecie. Dużych stoczni jest mniej niż dziesięć, za to wszystkich firm powiązanych z branżą – producentów, dostawców elementów, właścicieli marin – jest blisko dziewięćset. Liderzy polskiego rynku to Galeon, Sunreef, Ostróda Yacht, Balt Yacht, Ślepsk, Model-Art. Wśród tych niekwestionowanych liderów jest także Delphia Yachts z Olecka.

 

– Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to najważniejsze wyróżnienie jakie do tej pory otrzymała Delphia Yachts i cała jej załoga – mówi współwłaściciel stoczni Wojciech Kot. – Jest nam niezmiernie miło tym bardziej, że Pan Prezydent przyznał ją w 25-lecie transformacji systemowej oraz w roku, w którym obchodzimy 24-lecie działalności firmy. Przez ten czas wyprodukowaliśmy ponad 20 tys. jachtów żeglugi oceanicznej, morskiej i śródlądowej. Stworzyliśmy ponad 30 modeli. Założyliśmy też własną marinę.

 

Polskie jachty to wysoka wydajność i znakomita jakość, najlepszy know-how, dostęp do wysokiej jakości materiałów i do projektów światowych firm projektowych.


Według Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych polscy producenci stają teraz przed szansą ucieczki zachodnim konkurentom. Będą skuteczniej walczyć o klientów, bo są tańsi i lepsi. Już teraz 95 proc. produkcji jest eksportowane – główne kierunki to Francja, Niemcy, Hiszpania, Skandynawia.

Komentarze
Więcej w Bronisław Komorowski, Delphia Yachts, Gospodarka, Nagroda Gospodarcza Prezydneta RP, Olecko
Wystawa malarstwa Iwony Bielawskiej w “Legusie”

Iwona Bielawska młoda, wszechstronnie uzdolniona malarka i projektantka mody, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pochodzi z Augustowa, tam dorastała,...

Zamknij