Skrzypce, Shamrock, Otako i muzyka celtycka. Festiwal Jednego Instrumentu

W najbliższą sobotę 16 lipca 2016 r. na “Skoczni” dominować będą skrzypce i muzyka celtycka. A wszystko to w ramach czwartej edycji Festiwalu Jednego Instrumentu, który można i należy potraktować jako zapowiedź muzycznych emocji, które dominować będą podczas odbywającego się tydzień później Przystanku Olecko. Poprzednie edycje Festiwalu Jednego Instrumentu były stałym elementem “przystankowego” programu. W tym roku jednak organizatorzy postanowili, iż FJI zasługuje na osobną i niezależną prezentację. Wypada jedynie trzymać kciuki, by na miejskim kąpielisku “Skocznia” nie zabrakło fanów dobrej i nie tak oczywistej muzyki. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu będą skrzypce.

 

W programie zaprezentują się:

 

19:00 – Shamrock

Shamrock liczy sobie już kilkanaście wiosen. Powstał w 1995 roku po wyprawie do Irlandii, w trakcie, której późniejsi założyciele zespołu urzeczeni otaczającym ich pięknem zielonej wyspy postanowili jej cząstkę zabrać ze sobą. Ponieważ najlepszym nośnikiem emocji jest muzyka, powołali do życia Shamrock – folk music group.


Grupa od początku swego istnienia jest kojarzona z muzyką celtycką, sama nazwa oznacza trójlistną koniczynkę – symbol Irlandii. Utwory znajdujące się w repertuarze grupy to zarówno jig’i i reel’e do jakich przywykło ucho znawcy gatunku, jak i zaaranżowane na “Sham-rockowy” sposób żywiołowe i dynamiczne utwory zaczerpnięte z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej jak i polskiej, jak również nieco bardziej współczesne stylistycznie aczkolwiek nawiązujące do niej.

 (http://www.shamrock.hg.pl/)

 

20:30 – Otako

Zespół “Otako” powstał w Suwałkach jesienią 2008 roku. Punktem wyjścia było poszukiwanie współczesnego brzmienia i wyrazu dla tradycyjnej muzyki wykonywanej w trio (melodia, akompaniament i rytm). Podstawę repertuaru stanowi materiał zebrany podczas wypraw do najstarszych skrzypków Suwalszczyzny: Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko.

(wikipedia.org)

Komentarze
Więcej w Festiwal Jednego Instrumentu, kultura, muzyka, Olecko, Otako, ROK, Shamrock
“Urok niemożliwości” – Jerzy Stankiewicz i Olivier Messiaen. Spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate" i Olecka Izba Historyczna zapraszają 21 lipca 2016 r. (czwartek), o godz. 17.00 na...

Zamknij