Świąteczne zwyczaje i życzenia

Tak naprawdę dokładny dzień narodzin Chrystusa pozostaje wielką niewiadomą. Przyjęta w tradycji (i mająca najwięcej zwolenników wśród historyków, badaczy i teologów) data 25 grudnia wynika raczej z wyliczeń niż niepodważalnych świadectw. Co ciekawe, zanim Rzymianie uznali oficjalnie chrześcijaństwo za obowiązującą religię w dniu 25 grudnia obchodzono Saturnalia czyli “połączone święta dwóch bóstw słońca: rzymskiego Sola i perskiego Mitry”.

 

Niemniej w roku 350 papież Juliusz I ogłosił oficjalnie – 25 grudnia będzie dniem narodzin Chrystusa. I tak zostało do dziś.

 

Wigilia (w polskiej tradycji najważniejszy dzień Bożego Narodzenia) w gruncie rzeczy jest oczekiwaniem na narodzenie Chrystusa, a zwyczaj zasiadania do stołu wraz z pierwszą pojawiającą się na niebie gwiazdką wiąże się wyprawą Trzech Króli. Tak czy inaczej do wieczerzy wigilijnej wedle tradycji powinna zasiąść parzysta liczba gości. Nie należy także zapominać o jednym wolnym nakryciu dla niespodziewanego przybysza. Liczba potraw i to co się na stole znajdzie zależy już w dużym stopniu od regionalnych i rodzinnych tradycji.

 

Przez wiele lat w wigilijny dzień obowiązywał post, ale w 1983 Kościół Katolicki zniósł ów obowiązek. W Polsce episkopat utrzymał go do 2003 roku. Dziś post zaleca, aczkolwiek nie jest on obowiązujący. Od postu ważniejsza wydaje się nam jednak dobra i ciepła świąteczna atmosfera. I jeśli pomoże wam w zachowaniu jej przestrzeganie dawnych tradycji, to jak najbardziej je polecamy. Ale najważniejsze abyście przez te kilka dni spotkali się z rodziną, znajomymi. Abyście nieco „wyhamowali”, nigdzie się nie spieszyli i na wszystko mieli czas. No i życzymy wam jak najmniej telewizji w święta, a jak najwięcej rozmów, spotkań, spacerów i dyskretnych wzruszeń.

 

A i jeszcze jedno nie wysyłajcie życzeń esemesem. Lepiej po prostu zadzwońcie.

 

Przez najbliższe dni na naszym portalu także będziemy świętować. Dziś przekażemy wam jeszcze życzenia od naszych przyjaciół, zamieścimy kilka zdjęć z bożonarodzeniowego Olecka. A od jutra aż do wtorku – świętujemy. Niemniej możecie nas odwiedzać i podglądać nasze fotograficzne relacje.

 

Wszystkim naszym czytelnikom składamy bożonarodzeniowe życzenia spokojnych, mądrych i rodzinnych świąt. Nawet jak spędzacie je samotnie, albo z dala od domu.

Komentarze
Więcej w Olecko, Święta Bożego Narodzenia
Chełchy miejscem straszliwej zbrodni?

Co prawda świątecznego nastrój, nie wypada mącić żadnymi niepokojącymi doniesieniami, ale wiadomość o znalezisku w Chełchach wydaje się nadzwyczaj intrygująca....

Zamknij