Wiatr zmian dociera do Olecka. PiS wygrywa wybory

Wszystko jasne. PiS wygrało wybory. A PO wybory przegrała. W nowym sejmie zabraknie tak zwanej lewicy. Za to zadebiutują dwa nowe ugrupowania. Co nas czeka? Nie wiemy. Czas pokaże. Wybory wywróciły jednak scenę polityczną niemal do góry nogami. Jak się okazuje także w Olecku. 4 lata temu w naszym mieście wygrało PO. Podobnie było w czasie ostatnich wyborów do Europarlamentu. Jesienią 2015 w naszym powiecie zdecydowanym zwycięzcą wyborów jest PiS.

Frekwencja w naszym okręgu (nr 35) wyniosła 43,12%. Niestety w powiecie oleckim była niższa – zaledwie 36,64%. Jak już wspomnieliśmy w regionie zwyciężyło PiS z poparciem wynoszącym 33,90%. PO otrzymało 21,90%. Zjednoczona Lewica 13,13 %. Komitet Kukiz’15 uzyskał 10,38% poparcia, a PSL 7,21%. Poniżej progu wyborczego znalazła się partia Korwin – 4,51%, Komitet Ryszarda Petru – 4,35% i Partia Razem – 3,79%.

Co niestety jest już tradycją frekwencja w Olecku i okolicach była niższa niż w Polsce i okręgu. A poza tym – PiS wygrało mniej zdecydowanie niż w całej Polsce, partia Ryszarda Petru cieszyła się niemal o połowę mniejszym poparciem miejscowym niż w Polsce. Lepszy niż w całym kraju wynik uzyskała Zjednoczona Lewica, PSL i co cieszy Partia Razem. Warto jednak zauważyć, że ludowcy nie powtórzyli bardzo dobrego wyniku z wyborów samorządowych.

Jak głosowano w poszczególnych gminach? Zaczynamy od Wieliczek, a to dlatego że to właśnie tutaj PiS uzyskało najlepszy wynik w całym naszym powiecie – 40,44%. Drugie miejsce przypadło PO – 17,35%. Świetny wynik w Wieliczkach zanotował Paweł Kukiz – jego komitet uzyskał 15,14% poparcia. Zdecydowanie gorzej wypadła Zjednoczona Lewica – 7,96%. Zaskakujące, zaledwie piąte miejsce przypadło dla PSL – 7,18%. Ryszard Petru i jego partia nie przekroczyli progu wyborczego podobnie jak Korwin. Słabym poparciem w Wieliczkach cieszy się także partia Razem (2,21%). Frekwencja  w gminie Wieliczki wyniosła 34,60 % , co jak się zaraz okaże nie jest takim złym wynikiem.

W gminie Świętajno frekwencja wyniosła 30,24%. Także i tutaj zwycięzcą wyborów jest PiS, ale jest to zwycięstwo najmniej efektowne. Komitet Prawa i Sprawiedliwości uzyskał zaledwie 29,04% poparcia. Drugie miejsce przypadło oczywiście PO, ale i w tym przypadku wynik nie zachwyca – 20,38%. Tuż za PO znalazło się PSL z rewelacyjnym wynikiem 18,16%. W Świętajnie zbliżony wynik osiągnął Ruch Kukiza (9,71%) i Zjednoczona Lewica (9,61%). Co ciekawe partia Ryszarda Petru minimalnie przekroczyła próg pięciu procent i uzyskała poparcie na poziomie 5,07%. Partia Razem i Korwin uzyskali ten sam wynik – 3,48%.

Można powiedzieć że w Kowalach Oleckich odbyło się bardziej referendum niż wybory parlamentarne – frekwencja wyniosła bowiem 27,76%. Także i tutaj najlepszy wynik osiągnęła Prawo i Sprawiedliwość – 30,97%. PO rzecz jasna zajęła drugie miejsce z wynikiem 20,07%. Na trzecim miejscu Zjednoczona Lewica z poparciem niemal dwukrotnie wyższym niż w całej Polsce – 13,53%. PSL zanotowało 12,53% głosów. Kukiz też ma się z czego cieszyć – 10,81%. Ale najciekawiej wygląda wynik Partii Razem – 4,18%. Wygląda więc na to że Partia Razem może powoli budować w Kowalach Oleckich swój przyczółek. Żeby było jeszcze ciekawiej zarówno Komitet Ryszarda Petru jaki Partia Korwin uzyskały w kowalach oleckich gorszy wynik od Partii Razem.

W gminie Olecko frekwencja była zdecydowanie najwyższa spośród wszystkich okolicznych gmin i wyniosła 40,37%. Niespodzianki nie było – najlepszy wynik uzyskał Komitet Prawa i Sprawiedliwości – 34,18%. Poparcie dla PO wyniosło 23,04%. Świetny wynik zanotowała Zjednoczona Lewica  – 14,26% – a to głównie dzięki Marii Wandzie Dzienisiewicz. Komitet Pawła Kukiza cieszył się nieco mniejszym zaufaniem wśród mieszkańców Olecka – 9,76%. PSL w Olecku nie przekroczyło progu wyborczego – 4,83% i nie wiele by brakowało a przegrałoby z Partią Korwin – 4,71%. Mieszkańcy Olecka raczej nie ufają liberalnym propozycjom Ryszarda Petru – 4,44%. Partia Razem, choć nie przekroczyła progu wyborczego, to ze swojego wyniku w Olecku może być zadowolona – 3,98%.

Indywidualnie największe poparcie w Olecku uzyskali Iwona Arend, Wojciech Kossakowski, Jerzy Antoni Gosiewski z PiS,  Paweł Papke, Janusz Cichoń i Andrzej Orzechowski z PO oraz Maria Wanda Dzienisiewicz (Zjednoczona Lewica) która uzyskała najwięcej głosów poparcia w naszym mieście.

Wiatr zmian dotarł także do Olecka i po latach poparcie dla PO podobnie jak w całym okręgu i całym województwie wyraźnie zmalało…

 

Ale nie wszędzie. Okazuje się, że w kilku powiatach naszego regionu wygrało PO – w Węgorzewie, Giżycku, Kruklankach czy Baniach Mazurskich. PiS największy sukces odniósł w powiecie Ełckim, Piskim i Nidzickim. Mało tego – w Piszu PO znalazło się na trzecim miejscu za PiS i PSL.

W wyborach do senatu zdecydowanie zwyciężył kandydat PiS.

Wybory 2015 do Sejmu i Senatu przeszły do historii. Następne daj boże za 4 lata. Przed nami 4 lata nowego rządu, nowych projektów ustaw i nowych propozycji. Czy lepszych? Tego nie wiemy, ale trzymamy kciuki za nowy rząd, nowych parlamentarzystów i za nas samych. Oby to były dobre 4 lata dla nas, naszego miasta i dla Polski. A przy okazji kolejnych wyborów do parlamentu zweryfikujemy wszystkie obietnice i to, co udało się i nie udało się zrobić zarówno rządowi jak i opozycji. Być może wtedy po raz kolejny zawieje wiatr zmian, a może wszystko będzie po staremu. To jest jednak odległa perspektywa i na razie nie warto sobie tym zawracać głowy. 

Komentarze
Więcej w Kukiz, Nowoczesna, Olecko, PiS, PO, PSL, wybory, Wybory 2015
Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w siatkówce szkół gimnazjalnych – komunikat końcowy

Komunikat MOSiR Olecko:   Wynik zdecydowanie nie oddaje temperatury spotkania, którego losy ważyły się wielokrotnie. Każda z drużyn miała piłkę...

Zamknij