ZUS ostrzega przedsiębiorców przed oszustami. Szkolenia, które organizuje ZUS są bezpłatne

Komunikat ZUS:

 

Uwaga! Szkolenia z prewencji wypadkowej i BHP, które organizuje ZUS są bezpłatne

 

Uwaga na firmy, które proponują płatne szkolenia z zakresu prewencji wypadkowej i BHP, których przeprowadzenie rzekomo miał im zlecić ZUS. Wszystkie szkolenia z zakresu prewencji wypadkowej i BHP organizowane przez ZUS są darmowe, a uczestnictwo w nich dobrowolne!

Od kilku tygodni do jednostek zakładu zgłaszają się pracodawcy, pytając czy ZUS przekazuje podmiotom zewnętrznym informacje o prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, ilości pracowników i odbytych szkoleniach. Znaczna część z nich z niepokojem podkreśla, że kontaktujące się osoby przywołują ZUS jako źródło informacji oraz podmiot, który wskazuje konkretne firmy jako zobowiązane do przeprowadzenia wśród swoich pracowników szkoleń. Te elementy mają uwiarygodnić i uczynić informację bardziej sugestywną.

Szczególnym upodobaniem wśród manipulantów cieszą się szkolenia dotyczące prewencji wypadkowej. Co niespotykane, przywołują przy tym fikcyjne akty prawne, które jakoby obligują przedsiębiorców do przeszkolenia swoich pracowników w zakresie prewencji wypadkowej.

To nie koniec informacji, bo szkolenia te nie są darmowe. Cena uzależniona jest od formy, tzn. stacjonarne jest droższe i może kosztować np.: 900 zł, internetowe zaś może być o połowę tańsze. Według przedsiębiorców proceder ma znamiona zastraszania i wymuszania, bo jak twierdzą usługodawcy za niewykupienie szkolenia grożą surowe kary finansowe i inne niesprecyzowane sankcje prawne.

 

To wszystko bzdury!

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku uczestnictwa w szkoleniach z zakresu prewencji wypadkowej i BHP. ZUS nie nakłada również z tego powodu kar finansowych. Szkolenia organizowane przez ZUS są bezpłatne, a uczestnictwo w nich dobrowolne.

 

Szkolenia w ramach prewencji wypadkowej organizowane są przez 16 oddziałów ZUS w Polsce. Za organizację tego typu szkoleń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odpowiedzialny jest Oddział ZUS w Olsztynie.

 

Wszystkie informacje o szkoleniach organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć na stronie internetowej: www.zus.pl w zakładce: Kalendarium.

Komentarze
Więcej w Olecko, szkolenia
Niefortunne zdarzenie na parkingu i pijany 27-latek. Kronika policyjna

Komunikaty KPP w Olecku: Cofając na parkingu przygniótł 15-latkę do drugiego pojazdu   Stłuczenie nogi - takie obrażenia odniosła 15-latka,...

Zamknij