Burmistrz Gołdapi stawia na kolej i chce przywrócić połączenie Gołdap – Ełk

Informacja z gołdapskiego Ratusza:

Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto podejmuje starania by przywrócić połączenie kolejowe na trasie nr 41 Gołdap – Ełk. Ostatnie pociągi kursowały w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Połączenie zlikwidowano po prawie 140 latach funkcjonowania. 

Programy finansowane z Unii Europejskiej oraz założenia rządowe kładą mocny nacisk na modernizację i rozwój połączeń kolejowych. W tym swej szansy upatruje gołdapski samorząd. Trwają przygotowania do podjęcia rozmów z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa. 

Transport kolejowy generuje mniejsze obciążenia dla środowiska i zagrożenia dla osób postronnych niż samochody ciężarowe i autobusy. Przywrócenie połączenia szynowego będzie pozytywnym impulsem dla rozwoju potencjału gospodarczego i turystycznego Gołdapi, szczególnie w kontekście budowy transeuropejskiego korytarza transportowego. Rail Baltica, która ma być jego częścią będzie przebiegać przez Ełk lub jego okolice. Komfortowa podróż koleją z Gołdapi do Warszawy mogłaby w najbliższych latach trwać mniej niż 4 godziny.

Foto: Bartosz Cieśluk, Urząd Miejski w Gołdapi

Komentarze
Więcej w Gołdap, Kolej
Gołdap wraca ma mapę najstarszego i jednego z największych cykli triathlonowych w Polsce

Informacja prasowa: Wielu zawodników pamięta lata, kiedy miasto Gołdap gościło w cyklu Garmin Iron Triathlon. W latach 2014-2015 r. odbyły...

Zamknij