O adwencie słów kilka ks. Lecha Janowicza

Zabawy andrzejkowe to niechybny znak, że zaczyna się adwent. Pamiętaliście o tym? Poprosiliśmy więc księdza Prałata Lecha Janowicza z Parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku o kilka słów na temat adwentu. Wszak to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, a nie da się ukryć, że dziś zaczął się grudzień, a grudzień to właśnie… Boże Narodzenie. Dlatego wśród wielu tekstów o kulturze, przestępcach i jubileuszach postanowiliśmy zamieścić słów kilka o czasie, co nam teraz nastał. Tak, ku pamięci w całym tym naszym konsumpcyjnym pędzie.

 

Warto też pamiętać, że portal iolecko.com to nie tylko „Wydarzenia”, „Hyde Park”, „Temat główny” czy „Ogłoszenia”, ale wiele innych miejsc, gdzie znajdziecie coraz więcej informacji. Mamy nadzieję, że już wkrótce w zakładce Miasto i okolice (https://www.iolecko.com/miasto-i-okolice.html) w Komunikatach będzie pojawiać się więcej informacji dotyczących życia Parafii w Olecku. A dziś o adwencie słów kilka ksiądz Lech Janowicz.

 

Adwent – rozpoczyna nowy rok liturgiczny, to radosny czas oczekiwania na przyjście Pana. Spośród czterech niedziel adwentowych, w czytaniach mszalnych jest mowa o czujności. W pierwsza niedzielę Adwentu Pan jezus wzywa nas uważajcie, czuwajcie. W drugą św. Jan Chrzciciel zapowiada przyjście Kogoś mocniejszego od siebie i woła, abyśmy przygotowali się na spotkanie z Nim przez odwrócenie się od grzechu. Wreszcie jakby te dwa wezwania nie wystarczały w trzecia niedzielę Jan Chrzciciel powtarza swoje słowa wołając : “Prostujcie drogę Pańską “.Ta wielość słów wzywających do mobilizacji sugeruje, że ma się wydarzyć coś niezwykłego, a Pan Bóg chce byśmy się na to dobrze przygotowali.

 

Adwent jest też czasem, kiedy przypominamy sobie, że zostaliśmy stworzeni dla nieba. Jezus chce, abyśmy żyjąc na ziemi, wciąż wypatrywali naszej ojczyzny niebieskiej. Pragnie byśmy nasze serca wznosili ku “niebieskiemu Jeruzalem”, gdzie wojny, nędza, choroby i śmierć będa sprawą przeszłości, gdzie nikt nie będzie wykorzystywany, krzywdzony, pogardzany, gdzie wszyscy będą żyli w pokoju i miłości.

 

Adwent jest również zaproszeniem do przygotowania się na świętowanie narodzin Jezusa. Jest wezwaniem do nawrócenia, do wyznania grzechów, abyśmy przez Niego oczyszczeni w Sakramencie Pokuty, mogli się radować bliskością Jezusa. Takim szczególnym czasem na bezpośrednie przygotowanie, na oderwanie się od codziennego pośpiechu, gonitwy, zabiegania  – są Rekolekcje Adwentowe.

                                                                                                                                 ks. Lech Janowicz

 

Komentarze
Więcej w Adwent, ks. Lech Janowicz, Olecko
A ja palę trawę… czyli bez edukacji ani rusz

W naszej ankiecie, którą zamieściliśmy przy okazji tekstu „A ja palę trawę..." (https://www.iolecko.com/artykul/235/A-ja-pal%C4%99-traw%C4%99---.html) zdecydowana większość z was pozytywnie oceniła nowelizację...

Zamknij